KODEKS NARCIARSKI FIS

  1. Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

  1. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy

Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy, i warunków atmosferycznych.

  1. Wybór kierunku jazdy

Narciarz zjeżdżając z góry (znajdujący się wyżej), dysponuje większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi więc ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.

  1. Wyprzedzanie

Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.

  1. Przejazd przez skrzyżowania tras narciarskich

Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim oraz dojeżdżając do skrzyżowania tras powinien sprawdzić patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa włączając się do ruchu. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym zatrzymaniu się na trasie zjazdu.

  1. Zatrzymanie się

Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i o ograniczonej widoczności. Jeżeli konieczne jest zatrzymanie należy je planować w miejscu szerokim, z boku trasy. Po ewentualnym upadku narciarz powinien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

  1. Podejście

Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy schodzących pieszo w dół.

  1. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich i świateł ustawionych na trasach.

  1. Wypadki

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.

  1. Stwierdzenie tożsamości

Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy świadek, muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.